Среќна Нова, љубов моја!

[Ukupno: 0   Prosjek: 0/5]

Дваесет и осум години пројдоа.
Си помнам.

Во салата на малиот, неугледен хотел,
мојот копнеж и јас,
чаша пиво и врело кафе.
Оркестар во ќошот,
Л тoм ди мигẻ во воздухот.
И дим од Малборо.

Во Струмица, во Македонија,
стотина весели луѓе
во салата на малиот, неугледен хотел.
Стотина драги, срдечни незнајници,
Л тoм ди мигẻ во воздухот
и мојата тага.

Пред хотелот
ветерот фрла на мене снег од Попчево,
грчки и бугарски студен снег.

А некои други модри планини
што само ги наслутувам, во темнината,
на другата страна,
позади други планини,
па позади други планини,
па позади тие други планини,
го кријат моето срце.

Среќна Нова,
љубов моја!

© Ivica Smolec, 29.12.2007.

2 thoughts on “Среќна Нова, љубов моја!

 1. Uzmi ovu pjesmu
  kao ukras na svom prozoru
  umjesto pogleda na Ohridsko jezero
  Kao pticu, koja je svila gnijezdo
  u našim srcima,
  ponijeli smo je sa sobom
  vraćajući se kući
  iz teških vremena
  Priredi zabavu
  pozdravi se sa prijateljima
  koji odlaze i dolaze
  i onima koji ostaju
  zbog tebe
  i sebe

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting