По-грешка! (х грешка)

[Ukupno: 0   Prosjek: 0/5]

Ако барем еден збор, имаше место
и барем еден глагол, свое дело?
Ако звукот на мојот говор
не таеше, мои мисли?…

Ако слухот, отрпнеше на сладоречје,
а срцето сменеше ритам?
Ако умот можеше се
што јас не можам?…

Колку ли поубаво
ќе се разберевме?

One thought on “По-грешка! (х грешка)

  1. Naslucujem dinamicnu zanimljivost ove kratke pesme…

    Mada, priznajem, trebalo mi je malo vremena da razumem, ali uspela sam… Ipak, krv nije voda! 🙂

    Pozdrav!

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting