вечен живот

[Ukupno: 0   Prosjek: 0/5]
И оваа вечер ќе заспијам 
со спомени од едно убаво време
спакувано во куферот на минатото.
Додека да те повикаат бадемите од моите очи

додека научиме да живееме
ќе помине животот во пуста празнина.
Ќе останат минуси и плусови

за сите добрини, гревови, грешки, 
за еден прескокнат сремеж
за еден вечен живот.

2 thoughts on “вечен живот

  1. Draga Sanja, poznajem ćirilicu, a makedonski lako odgonetnem pa se osjećam pozvanim da pohvalim tvoju lijepu, sjetnu i čežnjivu pjesmu. Pozdrav tebi i dragoj Makedoniji

Odgovori

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Subscribe without commenting